Nawigacje satelitarne

Rozwój technologii związanej z lokalizacją obiektów na powierzchni naszego globu oraz udostępnienie systemu GPS do celów cywilnych spowodował powstanie wielu nowych urządzeń związanych z nawigacją. Popularyzacja tej gałęzi innowacyjnych technologii, globalny zasięg i rosnące zainteresowanie spowodowały spadek cen urządzeń wykorzystujących satelity lokalizujące obiekty. Obecnie na rynku dostępny jest szereg urządzeń tego typu. Najbardziej rozpowszechnione są tzw. „dedykowane odbiorniki GPS”. Wśród nich spotkać można urządzenia instalowane w samochodach służące do lokalizacji na drodze, ale także urządzenia wykorzystywane przez motocyklistów, nawigacje ręczne do pieszych wędrówek (ich niewielkie rozmiary pozwalają na noszenie ich tak jak telefony komórkowe lub zakładanie na rękę przy pomocy paska), nawigacje do trenowania mierzące przebyty dystans, prędkość poruszania się, a nawet tętno użytkownika, a także nawigacje wykorzystywane na wodzie –echosondy rybackie do lokalizacji ławic ryb, nawigacje przenośne (np. do stosowania w małych łodziach czy na jachtach), nawigacje stacjonarne  oraz zespolone.
Kolejnymi urządzeniami związanymi z tą technologią są moduły GPS. Umożliwiają one korzystanie z nawigacji w takich urządzeniach jak laptopy dell, netbooki, smartfony czy zwykłe telefony komórkowe.
Następną grupą są urządzenia typu Datalogger. Służą one do rejestracji przebytej trasy i są niejednokrotnie używane w samochodach jako moduły do lokalizacji pojazdu w przypadku dokonania kradzieży. Posiadają również możliwość zarejestrowania pozycji geograficznej, w której aktualnie znajduje się użytkownik – takie moduły można spotkać już w niektórych aparatach fotograficznych.
Ostatnim typem są urządzenia wbudowane w telefony komórkowe. Wraz z pojawianiem się na rynku nowych modeli z coraz większymi wyświetlaczami, ilością pamięci i z coraz większą mocą obliczeniową producenci wpadli na pomysł, że warto w takim razie wykorzystać je do nawigacji satelitarnej. Dzięki temu posiadając obecnie nowy, zaawansowany technologicznie telefon nie musimy w razie konieczności inwestować w zakup nawigacji samochodowej. Dodatkowo urządzenie takie może się przydać wszystkim tym, którzy podążając za nowinkami technicznymi lubią wybierać się na długie wycieczki po nieznanych sobie terenach.

rolety rzymskie ceny http://www.tophifi.pl/producenci?producent=audio-technica

Dodaj odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*